Članak iz jednog časopisa za agrar o nama
Hetech – ovi stručni dan kratki prikaz o novitetima na planu sušara i pročistača za žitarica
STRUČNI DAN ORGANIZIRAN KRAJEM STUDENOG U KEČKEMETU O INOVACIJAMA I RAZVOJU NA PODRUČJU SKLADIŠTENJA ŽITARICA, SUŠENJA I ČIŠĆENJA USJEVA SPECIJALIST ZA OVU TEMU, BILA JE TVRTKA HETECH GROUP d.d.
U novoizgrađenoj hali za skldištenje tvrtke po drugi put je organizovan Stručni dan.
Brojne goste iz raznih zemalja prvo je pozdravio Zoltan D. Nađ, direktor tvrtke HETECH Group d.d., kao domaćin. Kako je predložio, u sklopu stručnog dana bili su predstavljeni inovativne nove ideje tvrtke koji će njihove proizvode učiniti privlačnijim i još više energetskim svojstvima efikasnijim i ekonomičnijim.
Nakon uvoda Dr. Aniko Juhas, zadužena zamjenica tajnika za poljoprivredu, pokroviteljica ove manifestacije, zauzela je svoje mjesto pred mikrofonom. Kako je istaknula:
Ratarska proizvodnja u proteklom razdoblju imala je deset vrlo dobrih godina, a naznake pokazuju da će sada uslijediti jedna ili dvije lošije godine.
Stoga je Vlada u 2020. u iznimno dobrom trenutku donijela odluku da se uvede mnogo pažljivija sektorska politika potpore nego dosad te da se domaće sufinanciranje podići na 80 posto umjesto obaveznih 15 posto. To znači utrostručenje sredstava za potporu na ulaganja u ovom sektoru. U tom duhu već su raspisani natječaji za razvoj, između ostalog, sušara za žitarice i tehnologije skladištenja žitarica.
ALTERNATIVNI IZVORI ENERGIJE
Imre Čerpeš, HETECH-ov partner za suradnju i planiranje arhitetskih planova, predstavnik Mernok-Matrix d.d.., održao je prezentaciju pod naslovom „Složeno planiranje i priprema projekata za uspjeh ulaganja”, u izlaganju je izdvojio moguće zamke i preporučio je nove ideje iz svoje prakse.
Zatim je Laslo Kardoš u ime GATE Nonprofit d.o.o. tijekom suradnje s HETECH uspjeli su pronaći rješenje za zagrijavanje sušare pogonom na biomasu (otpadom sa pročistača), uz značajne uštede. predstavila mogućnost alternativne opskrbe energijom za sušare usjeva. Kako je rekao: tko god o takvom rješenju razmišlja danas je, relevantno – mora odabrati odgovarajući alternativni izvor energije koji može ugraditi u svoju tehnologiju,Kazan se mora pažljivo odabrati i uskladiti sa samim sušarom za žitarice. Ovaj zadatak nam je uspjelo tijekom suradnje s HETECH-om. Pronaći rješenje za rad sušara s biomasom (zvuči nevjerojatno, ali čak i otpad i nečistoća sa pročistača) za pripremu toplog zraka. Upotrebom biomase u svim slučajevima postižemo značajne uštede.
Osim biomase, drugi mogući ogrjevni materijal je termalna voda.
Zatim je o preventivnoj zaštiti usjeva žitarica govorila Judit Gere, komercijalni direktor tvrtke MAGreen d.o.o., a zatim dr. Laslo Fenjveši, glavni tajnik Nacionalne udruge proizvođača poljoprivredne mehanizacije. Prredstavio je svoju organizaciju i njezinu ulogu na domaćem tržištu u predjelu proizvođača poljoprivrednih strojeva. Istaknuo je: među njihovih 80 članica HE-TECH je jedna od najboljih i najinovativnijih.
Nakon svih sudionika čekao goste posjet tvornici, tijekom kojeg se moglo upoznati sa tehnologijom kojim se proizvode naši strojevi.
Nakon ove pauze projektant Zoltan Nađ predstavio povijest razvoja strojeva za čićenje žitarica naše tvrtke.
“Kao što poznato, jako je važno obaviti žetvu na vrijeme. Nakon žetve ukloniti što više smeće izžitarice, jer mogu uzrokovati ozbiljne štete tijekom dugotrajnog skladištenja. Ovo je pročistač sjemena iz naše vlastite proizvodnje vrlo je lako ugraditi u liniju prerade i skladištenja žitarice rekao je Zoltan Nađ.
– Naša oprema također efikasno odvaja lomljena zrna koja se mogu koristiti za stočnu ishranu. Žitarica koja je zaraženu bolešću i sjeme manje specifične težine i prašinu sa sa odličnim rezultatima odvaja.. Postrojenja za čišćenje sve su više orijentirana na kapacitet i žele očistiti što je više moguće sjemena u što kraćem vremenskom periodu.Zbog ovih zadataka mi smo razvili odgovarajuću opremu i tehnologiju.” sa odgovrajućim sitima i cjevovodom i ekspanzionim komorama za zrak lako postižemo odlične rezultate.
NEVJEROJATNO, ALI ISTINITO: TERMALNA VODA POMAŽE U PREDGRIJAVANJU ZRAKA ZA SUŠENJE
Još jedan zaposlenik HETECH-a, Dušnoki Laslo Inženjer automatizacije predstavio je konstrukciju i rad sušara za žitaricu i nove sušare sa pripremu toplog zraka termalnom vodom. Ugradnjom izmjenjivača toplote termalnom vodom, a njime se može postići značajna ušteda od 50-60 posto prilikom sušenja uljane repice, soje, suncokreta,pogodan je za sušenje i sirka,.
Stručnjak je u svom govoru istaknuo: zbog potrebe smanjenjem troškova i nesigurnosti opskrbe fosilnim energentima, uključivanje alternativnih izvora energije postaje neophodno u procrs, zbog čega su počeli razvijati tehnologiju sušenja žitarica koja se temelji na upotrebi termalne vode. Kako je istaknuo, naša zemlja ima bogate termalne resurse, štoviše, termalna voda se od davnina koristi u poljoprivredi.
“Trebate znati da termalna voda, primjerice, ne može sama proizvesti potrebnu toplinu za rad sušare kod kukuruza. pogodna je sušenje uljane repice, soje, suncokreta i sirka s ugradnjom izmjenjivača topline – rekao nam u svom govoru.
– Plinski plamenici moraju biti uključeni i za sušenje kukuruza, i sa kombinacijom sa izvorom termalne vode može se postići značajna ušteda od 50-60 posto,
Mislimo da je ovo budućnost. razvoja sušara.”
Na kraju, je gospodin Viktor Čabai predstavio je novu inovaciju programera softvera u tvrtki HETECH GROUP d.d. Uz pomoć nove, jedinstvene aplikacije HETECH-a na mobitel, pomoću ove aplikacije možemo pratiti proces u sušari daljnji transport i skladištenja žitarice razne podatke, pa čak i uputstva za upotrebu.