MADARSKA VLADA ĆE UVEK ZAŠTITI DOMAĆE FARMERE

Komisija za kontrolu  vrši kontinuirano kvalitativne analize poljoprivrednih proizvoda koji dolaze iz Ukrajine, inspekcija je do sada obavila kontrolu  u 156 poduzeća prehrambene industrije, najavio je ministar poljoprivrede Ištvan Nađ.

Šef ministarstva je istaknuo da u slučaju žitarica koje se uvoze iz Ukrajine u Mađarsku potrebne stroge kontrole kako bi se zaštitili interesi mađarskih poljoprivrednika. Dodao je da Brisel i dalje bezuslovno promatra kako ukrajinsko žito namijenjeno sjevernoj Africi i Bliskom istoku u koridoru solidarnosti nađe mjesto u Europi, uzrokujući ozbiljne poremećaje na tržištu. Ukrajinski farmeri proizvode ovu žitaricu s niskim troškovima proizvodnje i proizvodnim tretmanom koja se ne koristi u Europskoj uniji, tako da u našu regiju dolazi po niskim cijenama. Upravo zbog toga, ukrajinsko žito podliježe strožoj kontroli kvalitete i sigurnosti prehrambenih proizvoda u Mađarskoj – naglasio je Ištvan Nađ.

Ministar je podsjetio da su se Mađarska, Poljska, Češka, Slovačka, Rumunjska i Bugarska već obratile Europskoj komisiji da preduzme mjere da se zaustavi uvoz žitarica iz Ukrajine, ali od tog trenutka Komisija nije predložila nikakve konkretne mjere za rješavanje ove situacije. . Brisel se ne zalaže za mađarske i srednjoeuropske poljoprivrednike i ne pruža pomoć koja bi zaštitila inače bespomoćne mađarske, rumunjske, poljske ili bugarske proizvođače. Europska komisija natjerala bi srednjoeuropske poljoprivrednike da plaćaju cijenu ukrajinskog izvoza žitarica umjesto jedinstvenih mjera zemalja članica. Ministar je obrazložio da med i meso od peradi koji dolaze iz Ukrajine po niskim cijenama također potiskuju mađarske proizvode s naših tradicionalnih izvoznih tržišta. Dodao je da Mađarska, zajedno s još nekoliko država članica, traži od Brisela da se na proizvodima od meda stavi jasna oznaka podrijetla ove robe. U Europi su iznimno jeftini proizvodi od meda iz trećih zemalja i potpuno su preplavili tržište, istisnuvši visokokvalitetni mađarski med.

Gospodin Ištvan Nađ rekao je da inspekcije rade na terenu koje koordinira Nacionalni ured za sigurnost prehrambenih proizvoda. Mađarska poduzeća koja koriste ukrajinsko žito imaju izravnu i pravnu odgovornost da koriste samo sirovine koje su u skladu s EU i domaćim propisima. To također istražuje komisija  za sigurnost prehrambenog proizvoda. Šef ministarstva je izjavio da će, kao i dosad, naša zemlja nastaviti pružati svu pomoć i potporu kako bi Koridor solidarnosti ispravno funkcionirao i kako bi ukrajinsko žito stiglo u treće zemalje i Bliski istok, ali će i štititi interese mađarskih poljoprivrednika.