Na tržištu žitarica može doći do neočekivanih promjena: to će imati veliki utjecaj i na mađarske poljoprivrednike

Iako se na međunarodnim tržištima već neko vrijeme primjećuje značajan pad cijena žitarica, taj bi se trend uskoro mogao preokrenuti. Ugovor o takozvanom „transportu žitnim koridorom” istječe sredinom ožujka, a i u slučaju da ne uspije produžiti, cijena žitarica ponovno bi mogla skoknuti do nebesa i ponovno će se pojaviti strah od problema s opskrbom na tržištu.

Iako se na međunarodnim tržištima već neko vrijeme primjećuje pad cijena žitarica, u skoroj budućnosti moglo bi doći do velikih promjena i u ovim trendovima. Sporazum između Turske, UN-a, Ukrajine i Rusije koji omogućava izvoz ruskog i ukrajinskog žita mogla  bi prestati 18. ožujka. Međutim, u slučaju da ne dođe do novog dogovora i ako se isporuka ne nastavi, moglo bi dovesti do trenutačnog povećanja cijena žitarica – rekao je stručnjak Tamaš Petehazi, predsjednik Nacionalne udruge proizvođača žitarica (GOSZ). Prema mišljenju stručnjaka, o cijenama žitarica u narednom razdoblju odlučit će uglavnom ratna situacija. A to može donijeti goleme promjene, ne samo na globalnim nego i na lokalnim tržištima.

Početkom siječnja Tamaš Petehazi izjavio je da usjevi zasad izgledaju dobro, ali ovisi o vremenskoj situaciji u nadolazećim mjesecima s kojom kondicijama će se biljka nalaziti i mađarski farmeri kojim kvalitetom može  započeti proljeće. Očito je da nakon vlažnijeg siječnja uslijedila suša u veljači. Istodobno, oranicesu  izbjegle jake hladnoće, koje bi kasnije mogle imati ozbiljne posljedice zbog štete od štetočina. No, prema riječima predsjednika GOSZ-a, ništa se sa sigurnošću ne može izjaviti o idućoj sezoni. Prema riječima stručnjaka, biljke su još uvijek u stanju mirovanja, ništa se ne događa na njivama. U travnju, kada krene vegetacija, bit će detaljnija analiza kvaliteta. Tada će se moći vidjeti što je zima uradila na njivama – naznačio je Tamaš Petehazi.

Budući da je prošlogodišnja povijesna suša donijela velike gubitke za pljoprivrednike koji su imali kukuruz u Mađarskoj, prema riječima predsjednika GOSZ-a, ova kultura će se ove godine na manjim površinama posijana. Tamaš Petehazi vjeruje da 2023. godine očekuje kukuruz na manjim površinama nego posljednjih godina. Ali još je prerano reći hoće li poljoprivrednici umjesto njih saditi sirak, tritikale ili druge, na sušu otpornije kulture. To će biti jasno tek nakon 15. svibnja, kada završi sjetva i podnesu zahtjevi za potpore na zemljište.

Što se tiče uvoza žitarica, stručnjak je rekao da u Mađarsku i dalje stiže velika količina žitarica, uglavnom iz Ukrajine. U isto vrijeme, Tamaš Petehazi je naznačio da su se posljednjih tjedana procesi kontrole kvalitete i certificiranja počeli ozbiljnije shvaćati za ulazne žitarice, što se može smatrati značajnim napretkom. No, prema riječima predsjednika GOSZ-a, u slučaju robe  koje stižu u Mađarsku, problem nije u robi koji stižu, već u onima koji su već ovdje.