Pad globalnih zaliha pšenice
Da bi razumijeli kretanja cijena žitarica na tržištu i snage koja vrši pokretanje istih snaga vrlo je važno, osobito u vrijeme niskih cijena da to analiziramo.
U svom siječanjskom izvješću o tržištu žitarica, USDA je dodatno povećao svoja očekivanja u pogledu proizvodnje pšenice na tržištu u 2023./24., ali to je ipak još uvijek malo ispod svjetskog rekorda od prošle godine. U međuvremenu, potrošnja i dalje nastavlja rasti i sada je iznad godišnje proizvedene količine. Svjetske zalihe na osnovu ovih procjena smanjiti. Ovo nije bilo viđeno od sezone 2015./16. razlike su količinski od 10 milijuna tona, što nije toliko značajno u kontekstu proizvodnje i potrošnje na svjetskom tržištu koja godišnje proizvodi 800 milijuna tona. Možda je i zbog toga tržište ovu vijest primilo lagodno.
Tržište pšenice stoga nastavlja svoje kretanje u uskom opsegu. To se ne odnosi i na kukuruz, koji je sa povećanje proizvodnje reagirao padom cijene. Za ovaj proizvod važi da proizvodnja sve više premašuje potrebe prerađivačku industriju, i zbog toga svjetske zalihe se povećavaju.
Ruska ofenziva na tržište pšenice
Ostajući kod pšenice, USDA svoja očekivanja o rastu proizvodnje uglavnom se temelji na ruskoj proizvodnji, ali Ukrajina i Saudijska Arabija također očekuju više uroda nego što su prognoze pokazale od mjesec dana ranije. Zanimljivo je da unatoč da eksportne kvote povećale naviše od prvog mjeseca ove godine iz Australije, Kanade, Rusije i Ukrajine, ali globalna potrošnja ostaje ispod prošlogodišnjeg rekorda.
Jedina je razlika da Rusija koja je (također) u ofenzivi na globalnom tržištu pšenice.
Posljednjih 20 godina vidjelo se da ruska proizvodnja dolazi do sve većeg izražaja na tržištu pšenice. Podsjetimo se, da je riječ je o zemlji koja je još bila neto uvoznik u sezoni 1999./2000. Zatim, kao odgovor na zabrane EU-a, i počela je graditi svoje poljoprivredno gospodarstvo i već četvrtu godinu zaredom postala najveći svjetski izvoznik pšenice. U međuvremenu je redom ostavio i za leđa glavne aktore na svjetskom tržištu: Europsku uniju, Kanadu, Sjedinjene Države, Australiju i Argentinu. U sezoni 2023./24. Rusija će postići novi globalni izvozni rekord, za koji se očekuje da će dosegnuti 51 milijun tona pšenice. To je 3,5 milijuna tona više nego prethodne godine.
Ove uspjehe postiže na taj način što se širenjenjem isporuke u zapadnim zemljama. Udaljenost od ruskih luka do tržišta na zapadnoj hemisferi kraća je naspram ostalih konkurenata. Ruske eksportne cijene nadmašile su prednost prijevoza ostalih izvoznika. Jedno od novih ruskih tržišta je i Brazil. Povijesno gledano, uvoz Brazila prvenstveno dolazila je iz Argentine zbog blizine i povlaštenog pristupa tržištu – i zbog članstva u Mercosuru. Međutim, Brazil već uvozi više pšenice iz Rusije nego iz Argentine. U gospodarskoj godini 2023./24. ruski će urod ponovno porasti, dok su zalihe u Argentini niske zbog suše.
Drugo tržište na kojem je Rusija povećala svoj tržišni udio je Meksiko. Rusija se vratila na meksičko tržište 2022/23 i već je izvezla 600 tona. Odatle istiskuje Sjedinjene Države velikom brzinom.
Ukrajina jača tržište žitarica EU
Ako Rusija, onda i Ukrajina također zaslužuje riječ. Ukrajinski izvoz pšenice također je porastao zbog širenja trgovine s Europskom unijom, ali je i dalje 22 posto manji nego prethodne godine. Do kašnjenja je uglavnom došlo zbog poteškoća pomorskog transporta u smjeru Afrike i Azije.
Međutim, ukrajinski izvoz pšenice u EU porastao je za 29 posto između srpnja i listopada, čime je postala najveći isporučilac.
U Europsku uniju je do 8. siječnja isporučeno 4,9 milijuna tona žitaricu i time je ostvario 66 posto tržišnog udjela u sektoru uvoza.
S obzirom na jačanje uvoza iz Ukrajine, USDA je u svom siječanjskom izvješću povećala očekivani uvoz pšenice u EU na 11 milijuna tona. Što ipak malo zaostaje za prošlom godinom. Potražnja za uvozom žitarice prvenstveno je posljedica teške španjolske suše i pada njemačkih prinosa. Tako je Španjolska postala najveće tržište za ukrajinsku pšenicu u EU, a slijedi je Rumunjska.
USDA je također povećala podatke o zalihama pšenice u Ukrajini ovog mjeseca, što je u skladu s podacima Državne službe za statistiku Ukrajine, koji također ukazuju na veće zalihe i manju potrošnju stočne hrane u 2021./22. i 2022./23.