Situacija s pšenicom u Europi je šokantna: zbog toga u mađarskim trgovinama mogu doći do dramatičnih promjena

Rusko-ukrajinski rat potpuno je poremetio tržište žitarica, što ima utjecaja ne samo u zemljama ovisnim o izvozu iz ovih dviju zemalja, već i u Europi. Lučka cijena pšenice dosegnula je 430 dolara po toni, ali ukrajinski ministar poljoprivrede kaže da bi mogla rasti i dalje, do čak 700 dolara po toni. U Mađarskoj je cijena pšenice već preko 130.000 HUF po toni, što, međutim ima utjecaj i na cijene ostalih namirnica. Osim toga, stručnjaci kažu da se u srpnju očekuje još jedno poskupljenje, ne samo brašna i kruha, već i mesa, ulja, mlijeka, šećera i na sve ostale proizvode koje sadrže žitarice.

Već četvrti mjesec traje rusko-ukrajinski rat koji je, da tako kažemo, potpuno poremetio svjetsku opskrbu žitaricama. Ukrajina i Rusija do sada su isporučili trećinu svjetskog izvoza pšenice i ječma, i nama susjedna zemlja je do izbijanja sukoba izvezla gotovo tri četvrtine svog uroda. Međutim, zbog rata ukrajinsko žito ne može ili samo u vrlo ograničenoj mjeri stiže do svojih odredišta, zbog ruske blokade nije moguće transportirati žito pomorskim putem iz crnomorskih luka. Kako smo ranije saznali od Petera Kiša, Predsjednik Udruge mađarskih prerađivača žitarica i proizvođača stočne hrane i trgovine.

EU i ukrajinska vlada već rade na tome da što prije povećaju ukrajinski izvoz do 1-2 milijuna tona mjesečno, ali to će potrajati, a ovi novi alternativni načini prijevoza će postati znatno skuplji. Kako bi se potaknuo ukrajinski izvoz žitarica, litvanski ministar vanjskih poslova Gabrielius Landsbergis predložio je tijekom nedavnog posjeta Londonu da bi se trebala organizirati međunarodna flota za pratnju kako bi se osigurala put za ukrajinske pošiljke žitarica. Prema političaru, ova flota se neće odvijati u okviru NATO-a, inicijativa bi uključivala i treće zemalje koje su posebno pogođene nestašicom ukrajinskih žitarica, poput Egipta, piše The Guardianu.

Iako su rastuće cijene i količine pšenice zaplenjene u ukrajinskim lukama dovelo je stručnjake i analitičare da bojaznosti da bi se mogla razviti globalna nestašica hrane, Europska komisija je naznačila da Unija nije u neposrednoj opasnosti od nestašice hrane. EU je uglavnom neovisna od svetskog tržišta i očekuje se da će ove godine izvoziti više pšenice nego prošle godine. Međutim, stručnjaci Komisije dodali su kako se očekuje da će rat Rusije i Ukrajine i globalna poskupljenje cijena žitarica još više povećati cijene, što će dovesti 8-13 milijuna ljudi u veliku opasnost od gladi. Komisija je stoga predložila EU da proizvodnju i izvoz pšenice poveća te da poveća pomoć u hrani siromašnim zemljama.

U svjetlu dostupnih podataka može se reći da će 10 milijuna tona ukrajinske pšenice nedostajati sa tržišta u 2022/23. godini – o tome je Alfahiru već izjavilaŽofija Potsa, glavna tajnica Udruge za žito. Prema riječima stručnjaka, nema razloga za zabrinutost, jer će to u globalu biti uvelike nadoknađeno očekivanom dobrim urodom pšenice u Kanadi (+11,4 milijuna tona) i rekordnim urodom pšenice u Rusiji. Tako će ukupna žetva pšenice 2022. biti samo 4 milijuna tona manja od prošlogodišnje žetve, dok će znatno biti iznad prosječnog prinosa u zadnjih 5 godina.

Gdje su trenutno cijene pšenice?

Svjetske cijene pšenice porasle su između 8. travnja i 6. svibnja, dijelom zbog pogoršanja izgleda za žetvu u mnogim regijama svijeta gdje se pripremaju zažetvu pšenice (Indija, Europa, SAD) i poteškoća u transportu kao rezultat rusko-ukrajinskog sukoba, navodi AKI Tallage je također izjavio u svojoj prognozi iz svibnja. Neposredni izvoz merkantilne pšenice u Rouenu (FOB) porastao je na 445 dolara po toni,cijena je 427 dolara u lipnju, odnosno cijena je zmeđu 427 i 423 dolara u srpnju i rujnu. U Njemačkoj (FOB Hamburg) sklopljeni su ugovori sa 437-438 dolara po toni za isporuke u lipnju i srpnju i 423 dolara za rujan.

U SAD-u su cijene u lukama za crvenu durum pšenicu s 11% proteina zimske pšenice (HRW) porasle na 492 dolara po toni u lipnju i 488 dolara po toni u rujnu. U Argentini je izvoz merkantilne pšenice iznosio 438 dolara po toni u lipnju, 443 dolara u srpnju i 440 dolara u rujnu 6. svibnja. Istodobno, izvoz mljevene pšenice (FOB) s udjelom proteina od 12,5% proizvedene u Rusiji iznosio je 387 USD po toni za razdoblje isporuke u lipnju i 364 USD po toni za srpanj i rujan. U Rumunjskoj i Bugarskoj, ugovori bi se sklapaju i potpisuju na 416 dolara po toni za lipanjsku, 417 dolara po toni za srpanjsku i 414 dolara po toni za rujansku isporuku. Cijena australske merkantilne pšenice u razdoblju od lipnja do rujna bila je između 375-382 dolara po toni.

Close-up of Wheat commonly grown

U Mađarskoj je cijena pšenice po toni već preko 130 tisuća forinti. To je dvostruko više od cijene koja je bila u srpnju prošle godine, što isto  utječe i na cijenu brašna, rekao je Zoltan Lakatoš, predsjednik i izvršni direktor Hajdu Gabona d.d. Stručnjak je dodao da dok je krajem prošlog ljeta bio 85-90 forinti po kilogramu brašna, sada košta 160 forinti. Prema riječima Zoltana Lakatoša, u srpnju se očekuje još jedno poskupljenje od 60 forinti, što znači da bi cijena kilograma kruha mogla porasti na oko 800 forinti. Poskupljenje žitarica dodatno poskupljuje ostale namirnice, pa se od srpnja može očekivati ​​opća cjenovna eksplozija  mesa i mesnih prerađevina, ulje, mlijeko, šećer i tako sve što je općenito zavisna od žitarica. Stručnjak je nedavno govorio i o tome da je cijena pšenice već istorijski visoka, no daljnje povećanja cijene očekuju se od srpnja, poskupljenje bi moglo biti i do 40 posto, navode iz Udruge za proizvodnju žitarica.