4. STRUČni DAN U ORGANIZACIJI HETECH d.d. : U fokusu je bio program o hlađenju žitarica

Grupa poduzeća HETECH jedna je od vodećih mađarskih tvrtki na području planiranja, izgradnje i izvedbe skladišta za žitarice – sustavi sa čeličnim silosima, podna  skladišta – sušara i prečistača usjeva te njihove ugradnje kao cjeloviti sustav tehnoloških postrojenja. Iza sebe imaju više od 300 realiziranih investicija i izgradnju blizu 1.500.000 tona skladišnog kapaciteta u zadnjih 26 godina kod nas i u susjednim zemljama. Tvrtka je vjerna inovacijama: njen tim mladih inžinjera radi na kontinuiranom razvoju HETECH – ovih proizvoda, proizvodnih tehnoloških sustava i njihovih kapaciteta. Grupa tvrtki predstavlja u svakom pogledu nove i novije ideje na stručnim danima uz sve veći interes Posjetitelja.

Stručni dan u organizaciji HETECH – a bila je  usmjerena na tehnologiju skladištenja  hlađernjem žitarica. Četvrti profesionalni skup 2024. koji je održan 28. studenog u Kecskemétu pod nazivom „Inovacije i razvoj na području skladištenja žitarica, sušenja i čišćenja usjeva“.

Skladištenje agregatom za hlađenje: ekonomično, ekološki prihvatljivo

Tvrtka CONSERGRA proizvode agregate za hlađenje – španjolska tvrtka osnovana prije 50 godina – standardni modeli Conserfrio prvenstveno se koriste za skladištenje žitarica hlađenjem, isto može se konzervisati sjemenke i peletirana stočna hrana. Tvrtka ovu tehnologiju predstavlja kao najekonomičniji i ekološki prihvatljiv način očuvanja kvalitete žitarica. (Izvor: consergra.com) Na ovaj način mogu se izbjeći tipični problemi očuvanja sjemena; razvijanje topline, razmožavanje insekata, fermentacija, plijesnivost, toksine, gubitak mase sjemena zbog metaboličkih procesa što dovodi do kondenzacija vode.

Jedna od velikih prednosti skladištenja hlađenjem je upuhivanje suhog dehidriranog zraka niske temperature, proizveden hladni zrak ulazi u donji dio silosa. Taj zrak počinje hladiti zrna donjih slojeva, potiskuje toplinu, koja apsorbira toplinu cijele mase skladištenog zrna dok putuje prema gornjim slojevima. Topli zrak napušta silosi kroz gornje otvore silosa. Hlađenje se završava kada zrak koji izlazi iz silosa gdje smo skladištili žitaricu postigne željenu temperaturu skladištenja. Termometri silosnih sustava prikladni su za ovu svrhu, jer temperatura hlađenja uvijek mora biti odabrana prema željenim ciljevima skladištenja. Još jedna prednost je kontinuirana upotrebljivost koja ne ovisi o vanjskoj vlazi i temperaturi. U usporedbi s trenutnom potrošnjom normalne ventilacije, parametri potrošnje energije su bolji kada se gleda vremenski interval skladištenja. U slučaju podnih skladišta proces  hlađenja je sličan onome koji se odvija u silosima.

CONSERFRIO, tehnologija hlađenja žitarica

Skladištenje žitarica hlađemjem je bila glavna tema konferencije – pored HETECH-ove sušare za žitarice s alternativnom toplinskom energijom – o čemu je Joan Rius (CONSERGRA) održao prezentaciju tehnologije hlađenja. Naglasio je: ovo je najisplativiji i ekološki najprihvatljiviji sustav za očuvanje kvaliteta žitarica, sjemena i lako kvarljivih žitarica. Proces se temelji na upuhivanju zraka pod visokim pritiskom u proizvod koji se skladišti u rasutom stanju – pod precizno kontroliranim higrometrijskim uvjetima. Sustav je prikladan za sve vrste žitarica i lako kvarljive pelete stočne hrane.

Među prednostima, stručnjak je naveo, između ostalog, minimalizovane gubitka mase i kvalitete proizvoda tijekom skladištenja (80-90% smanjenje gubitka); poboljšava potencijal klijavosti sjemena općenito; u slučaju uljarica, sprječava oksidaciju prirodnih ulja i masti u sjemenu. Zahvaljujući higrometrijskoj kontroli može se izbjeći prisutnost insekata, plijesni i toksina.

Može se koristiti u betonskim silosima i metalnim silosima, u silosima s konusom ili ravnim dnom. Ne zahtijeva nikakve izmjene na postojećoj opremi, što odgovara tradicionalnoj ventilaciji, a njegov ventilacijski kanal prikladan je za prihvat ventilicajskih elemenata rashladnog sustava, rekao je španjolski stručnjak.

HETECH inovacija: alternativna opskrba energijom u sušarama žitarica

Priprema toplote iz otpada i nusproizvoda i njegovo korištenje u sušarama kao zamjena plina – Laszo Kardoš, vanjski stručnjak i voditelj projekta, pokrenuo je razvoj ove nove tehnologije za iskorištavanjem i spaljivanjem nusproizvoda koji nastaju tijekom čišćenja i sušenje žitarica. HETECH-ov partner u ovoj novoj inovaciji je bila tvrtka Anthera d.o.o..: kao probno postrojenje, HETECH je izgradio postrojenje za čišćenje, sušenje i skladištenje žitarica na lokaciji ove tvrtke Anthera. Koristeći vlastitu tehnologiju, gdje se nusproizvodi čišćenja, pa čak i drvene sječka proizvedene drugdje, sagorevanjem se dobiva toplinska energija za sušenje usjeva.

Na Stručnom danu, dr. Laslo Kardoš je u svojoj prezentaciji pod nazivom „HETECH sušare za žito s alternativnom opskrbom toplotne energije” prezentirao je rezultate i glavne elemente procesa, a zatim je naveo značajke HETECH – ove sušare. Toplotna mapa; Uzorkovanje i mjerenje vlage požnjevenog usjeva po vertikalnim kolonama; Varijabilnost brzine prolaza po po kolonama unutar modula sušare; Optimizovana protok toplog zraka za sušenje po modulima sušare; Inteligentna recirkulacija toplote sa modula za hlađenje žitarica. Rješenja koja se koriste tijekom zamjene plina su: Višernamjenski prijenos toplote; Primarno razrjeđivanje i miješanje dimnih plinova; Odvajanje iskre; Sekundarno razrjeđivanje i miješanje dimnih plinova; Toplinska energija za potrebe; Proizvodnja homogene sredine za sušenje s isključivanjem mogućnošću požara.

„Danas, kao jedini proizvođač sušara u svijetu, HETECH rješava opskrbu toplinskom energijom za sušenje bez vanjskog nositelja toplinske energije, s otpadom koji nastaje tijekom čišćenja i s drugim otpadom koji nastaje od strane prerađivača“, izjavio je stručnjak ove teme.

Fuzija  AlphaVet-HETECH

Tibor Janoša, direktor AlphaVetovog odjela Anitech, vanjski stručnjak, govorio je o detaljima fuzije AlphaVet-HETECH u svom stručnom izlaganju, nabrajajući projekte jedan po jedan, uključujući sveobuhvatni zajednički projekt štale za brojlere u predjelu Kunšaga, koji će se realizirati u nekoliko faza. Predstavio je korporativne dijelove tvrtke, poput divizije ATD, gdje se „može pronaći sve što je bitno za stočarstvo. Uključuje trgovinu opremom, kompletne stočarske tehnologije, projektiranje i montažu ključu ruke – bilo da se radi o pilićima, svinjama, malim preživačima, hranidbi goveda, dezinfekciji, pa čak i ventilacijskoj tehnici.”

„što je potrebno znati”

Nakon prezentacija uslijedila je stručna predavanja na kojoj su sudionici mogli svoje znanje produbiti o temi čišćenja usjeva. Inženjeri dizajna Zoltan Nađ i Jožef Sapanoš (HETECH Grupa d.d.) održali su stručnu prezentaciju koja se bavila praktičnim pitanjima čišćenja usjeva, au drugom dijelu, Laslo Kardoš i Laslo Dušnoki govorili su o „što biste trebali znati o HETECH sušarama s alternativnom toplinskom energijom, od rešetke do ciklofana.”

Izložba strojeva i obilazak radionice HETECH – a nije nedostajao iz programa 4. stručnog dana, na kojem je hala bila ispunjena do posljednjeg mjesta, a brojna stručna pitanja ukazivala su na zaintereovanost i uspjeh ovogodišnjeg događaja.

Ovim bi svim našim Posjetiteljima na našem vebsajtu Klijentu i Partneru

Želimo ugodne Blagdane i Uspješnu Novu Godinu!